שאלות ותשובות ללקוחות מעסיקי עובד זר

ניווט מהיר באתר

איך עלי להנחות את העו"ז כדי לשמור על הבריאות שלו ושל המטופל/ת?

 1. יש לרחוץ ידיים מספר פעמים ביום עם הרבה סבון ומים, למשך דקה אחת לפחות או עם אלכוג'ל. הקפדה יתרה חשובה במיוחד לפני האוכל, טיפול במזון ואחר יציאה מהשירותים. ידיים נקיות = פחות נגיפים.
 2. יש לשמור מרחק מאנשים משתעלים, או מתעטשים. בזמן התעטשות או השתעלות עפות לאוויר טיפות שנושאות את הנגיף.
 3. שמירה על כללי היגיינה: להתעטש רק לכיוון המרפק. שימוש בנייר חד פעמי ולזרוק לפח מיד לאחר השימוש.
 4. גלו גם אתם אחראיות כלפי הסביבה! אם אתם לא מרגישים בטוב, תישארו בבית.
 5. לבני 60 ומעלה והסובלים ממחלות כרוניות מומלץ להימנע ממפגש עם אנשים שחזרו מחו"ל.
 6. הקפידו על אוורור הבית, גם אם חם או קר.
 7. הימנעות מהתקהלות! אפשר לעשות קניות של מצרכי מזון דרך אתרי האינטרנט של הסופרים השונים.
 8. הימנעו ככל האפשר מנסיעה בתחבורה ציבורית.
 9. שמרו על סביבה נקיה תוך הקפדה מיוחדת על ניקיון השירותים והמטבח. מומלץ גם להקפיד על שימוש בכלים אישים (מגבת וכלי אוכל).

האם וממי אוכל לקבל עבור המטפלת הזרה כפפות, ג'ל ו/או מסכה?

מטב מספקת לכל העובדות כפפות חד פעמיות היום ותמיד. אין כרגע הנחיה מביטוח לאומי או משרד הבריאות שמחייבת חלוקת ג'ל או לעבוד עם מסכות, אנחנו יודעים שהם נערכים לחלוקה וברגע שנקבל הנחיות ומוצרים נוספים נדאג לחלק אותם.

הדבר הכי חשוב הוא לשטוף ידיים במים וסבון:  זה הכי אפקטיבי, חשוב במיוחד בכניסה לבית, לפני מגע במזון ובכניסה/יציאה משירותים. בנוסף, להקפיד על אוורור של הבית ושמירת מרחק במידה וניתן.

האם העובדת הזרה יכולה להמשיך לנסוע בתחבורה ציבורית?

מומלץ להשתדל להימנע ככל האפשר מנסיעה בתחבורה הציבורית. במידה ואין ברירה יש להקפיד על כללי ההיגיינה.

כיצד תוכל המטפלת לשמור מרחק של 2 מטר מהמטופל/ת?

במקצועות רבים כמו רופאים, אחיות ועוד, לא ניתן לשמור מרחק של 2 מטר מהאדם בו מטפלים. חשוב לשמור על היגיינה – שטיפת ידיים, עבודה עם כפפות ושיעול/עיטוש למרפק והרחק מהאדם השני, וכמובן להימנע ממגע לא הכרחי. בנוסף, אם יש אנשים נוספים שחיים באותו הבית, חשוב להימנע ממגע איתם.

אם המטפלת היתה בקרבת אדם שנכנס לבידוד, מה יש לעשות?

המטפלת יכולה להמשיך ולבצע את עבודתה, כפי שהיא עשתה עד כה. היה והיא או המטופל לא ירגישו בטוב, יש לפנות למוקד משרד הבריאות 5400* או למוקד מד"א 101.

מה קורה אם אדם שגר עם המטופל/ת והמטפלת בבית נכנס לבידוד?

כל עוד הוא "רק בבידוד" חובה להקפיד על ההנחיות שמופיעות באתר משרד הבריאות ולהיות בחדר נפרד. ככלל, אדם שנדרש לבידוד, אם יש אפשרות, עדיף שלא ישהה בבית עם המטופל, כדי למנוע הדבקה. יש לזכור כי קבוצת הקשישים הינה קבוצת סיכון לנגיף הקורונה. יש להקפיד על ניקיון, בהקפדה יתרה של שירותים, מקלחת ומטבח. בנוסף, יש להימנע לחלוטין משתיה ואכילה מאותו הסכו"ם, ושימוש במגבות משותפות. אם חלילה קרוב המשפחה יתברר כחולה או יפתח תסמינים של חום, שיעול או קושי בנשימה, או אם הקרוב או המטפלת יידרשו להיכנס לבידוד, יש לבצע את הפעולות הבאות:

 1. להודיע לנו במטב באופן מידי ולעדכן אותנו.
 2. לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות לגבי דיווח על כניסה לבידוד:

בעברית: https://govextra.gov.il/ministry-of-health/corona/corona-virus/

באנגלית: https://www.health.gov.il/English/Topics/Diseases/corona/Pages/default.aspx,

ברוסית: https://www.health.gov.il/Russian/Pages/Home.aspx)

המטפלת הזרה או המטופל/ת היו במקום בו היה אדם החולה בקורונה, מה צריך לעשות?

מי ששהה במקום בו היה אדם חולה בקורונה כפי שדווח על ידי משרד הבריאות, עליו להיכנס לבידוד של 14 יום, ליידע בהקדם את סניף מטב המקומי ולדווח באתר משרד הבריאות.

בעברית: https://govextra.gov.il/ministry-of-health/corona/corona-virus/

אם העו"ז הוא שנדרש להיכנס לבידוד ומתקשה לעשות לבד אפשר להציע עזרה, וגם לשלוח את הקישורים:

באנגלית: https://www.health.gov.il/English/Topics/Diseases/corona/Pages/default.aspx,

ברוסית: https://www.health.gov.il/Russian/Pages/Home.aspx)

המטופל/ת חלה/תה בקורונה, מה צריכה לעשות העובדת הזרה?

מי ששהה במקום בו היה אדם חולה בקורונה כפי שדווח על ידי משרד הבריאות, עליו להיכנס לבידוד של 14 יום. יש ליידע בהקדם את סניף מטב המקומי ולדווח  באתר משרד הבריאות:

בעברית: https://govextra.gov.il/ministry-of-health/corona/corona-virus/

באנגלית: https://www.health.gov.il/English/Topics/Diseases/corona/Pages/default.aspx,

ברוסית: https://www.health.gov.il/Russian/Pages/Home.aspx)

המטפלת הזרה לא מרגישה בטוב, מה עלי לעשות?

עליך ליצור קשר בהקדם עם מוקד משרד הבריאות 5400* או עם מוקד מד"א 101, ולפעול בהתאם להנחיות שיינתנו לך. במקרה של בידוד או אשפוז, חשוב שתיידעי אותנו בסניף כמה שיותר מהר.

המטפלת נכנסה לבידוד. האם תקבל שכר בתקופת הבידוד? ואם כן, ממי?

המדינה קבעה שבגין תקופת השהייה בבידוד תינתן תעודת מחלה גורפת לכל מי שבמצב הזה. ימים אלה ינוכו מצבירת ימי המחלה של העובדת. אם הבידוד הוא בהתאם להנחיות של משרד הבריאות אין צורך ללכת לרופא לקבל אישור מחלה. ניתן ליצור קשר עם חשבת השכר בסניף מטב ולקבל הנחיות מה לעשות.

לעובדת הזרה שלנו אין מספיק ימי מחלה למשך כל תקופת הבידוד – מי ישלם לה?

המדינה קבעה שבגין תקופת השהייה בבידוד תינתן תעודת מחלה גורפת לכל מי שבמצב הזה. ימים אלה ינוכו מצבירת ימי המחלה של העובדת. לא ניתן מענה בשלב זה לקבלת שכר בגין ימים נותרים במקרה שאין מספיק ימי מחלה למשך כל תקופת הבידוד.

המטפל של אבא שלי נכנס לבידוד, מי יטפל באבא שלי?

עפ"י חוקי המדינה לא ניתן לקבל עו"ז מחליף/ה לתקופה של פחות מ-21 יום. אם המטפל נכנס לבידוד של 14 יום, לא ניתן לקבל עו"ז במקומו. אנחנו במטב כן יכולים לנסות לסייע במציאת מטפלת ישראלית שתוכל להגיע בחלק משעות היום, לפי הזכאות של ביטוח לאומי. אם נדרש סיוע למשך זמן ארוך יותר מהיקף השעות המוכר על ידי ביטוח לאומי ניתן גם לשלם באופן פרטי על שעות נוספות.

האם סניפי מטב עובדים כרגיל?

סניפי מטב פתוחים וממשיכים לתת שרות. על פי כללי משרד הבריאות אנחנו נמנעים מהתקהלות וצפיפות כמו כולם, ולכן אנו ממליצים להתקשר אלינו בטלפון על מנת לבדוק האם יש חלופה להגעה פיזית. במידה ולא, נתאם אתכם שעה מסודרת להגעה כך שנימנע מצפיפות. אנחנו עושים הכל כדי להישאר בריאים ולהמשיך לדאוג למבוגרים הסיעודיים!

כיצד אנחנו יכולים להגיש את יומן העבודה של המטפלת הזרה שלנו? כיצד ניתן להגיש את היומן של קרן ניצולי השואה?

לאור ההנחיות של משרד הבריאות על הישארות בבתים, המוסד לביטוח הלאומי והקרן לניצולי השואה אישרו לשלוח את יומני העבודה של חודש מרץ, באפליקציית הווטסאפ, במייל, פקס או בכל מדיה דיגיטלית אחרת. 

המטפלת קיבלה בשנה שעבר מתנה לפסח ממטב, האם תקבל גם השנה?

על מנת לשמור על בריאות של העובדים ולהימנע ממצב שהרבה עובדים מגיעים יחד למשרד, החלטנו בצער רב לדחות את חלוקת המתנות לחג. ברגע שנחזור לשגרה נודיע לכם שהעובדת יכולה לבוא לקחת את המתנה.

האם המטפלת חייבת להישאר בבית, ולא לצאת לחופשת סוף השבוע?

ב-17.3.20 יצא חוזר מטעם משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים עם הנחייה למשפחות המעסיקות עו"ז בנושא. מכיוון שהעו"ז מתגורר בבית המעסיק ויש הנחיה כללית בישראל שלא לצאת מהבתים, על העו"ז להישאר בבית המעסיק ולהימנע ככל הניתן לצאת מהבית. לא ניתן לחייב אותו לא לצאת ליום החופש, אבל חשוב לעשות כל מה שאפשר, כדי לשמור על הבריאות שלו ושל המטופל, שהוא בקבוצת סיכון להידבקות במחלה.

אם המטפל שהה ביום החופש בבית ועבד יש לשלם לו עבור יום זה, בהתאם לחוק. סך התשלום בגין יום המנוחה השבועי בו עבדה עו"ז בסיעוד לא יפחת מ- 361.68 ₪. הבהרה: סכום התשלום תלוי בשכרו החודשי של העובד, אם השכר החודשי שלו שנקבע ביחד עם המשפחה גבוה מ-5,300 ₪, התשלום עבור יום המנוחה צריך להיות בהתאמה לשכר שנקבע.

אם המטפל נשאר ביום החופש בבית ולא עבד אין צורך לשלם לו בעבור יום זה.

איזה הנחיות רשמיות פורסמו לעובדים הזרים? קישור לעמוד