מידע ועדכונים- שירותי סיעוד על רקע ההתמודדות עם נגיף הקורונה

על רקע התפרצות הקורונה והצעדים הננקטים על ידי ממשלת ישראל, חשוב לנו שתדעו שאנחנו עושים כל מאמץ כדי להמשיך ולספק ללקוחותינו שירות על פי תכנית הטיפול והצרכים של כל לקוח ולקוחה שלנו. לאור ההגבלות השונות שמפורסמות לציבור על ידי משרד הבריאות נעשים שינויים בשגרת העבודה של כל המשק וגם שלנו במטב. על אחת כמה וכמה מושפעים מכך מבוגרים, שחשופים יותר למחלה, ולעיתים קרובות יותר מתקשים בניידות או פשוט נמצאים לבד.

המצב דורש מכולנו הרבה סבלנות וגמישות כדי שנעבור את זה יחד ונחזור בהקדם לשגרה ובבריאות טובה. להלן מידע חשוב לגבי הפעילות של עמותת מטב ומתן שירותי הטיפול הסיעודי בתקופה הקרובה, כדי שתדעו כיצד אנחנו פועלים. המידע מתעדכן מעת לעת על פי הנחיות משרד הבריאות והמוסד לביטוח לאומי.

שימו לב: המידע שמופיע בעמוד זה הוא כללי. המידע האישי לגבי השירות בימים הללו יינתן לכל אחד מהלקוחות שלנו באופן פרטני.

מי קובע איך יינתנו שירותי הסיעוד של מטב בחירום?

שגרת החירום של ההיערכות לקורונה חדשה למשק כולו, ואנחנו במטב פועלים על פי ההנחיות שמפרסמים משרד הבריאות והביטוח הלאומי. בימים הללו ההנחיות מתפרסמות כמעט מדי יום, ואנחנו עושים את ההתאמות הנדרשות. אנחנו עושים כל מאמץ אפשרי כדי להמשיך לתת את השירות. 

מה עושים שלא ניתן להגיע לבתים לתת טיפול סיעודי?

על פי הנחיות הביטוח הלאומי במצב החירום הנוכחי, על עמותת מטב וחברות סיעוד אחרות לעשות כל מאמץ כדי לתת שירות במיוחד לאזרחים הוותיקים שחיים לבד (עריריים) וכאלו שצריכים טיפול סיעודי מורכב (מי שאין להם משפחה מעורבת, אזרחים ותיקים הזקוקים לסיוע מלא בניידות, אכילה, סיוע בנטילת תרופות, סיוע בהחלפת מוצרי ספיגה, ועוד). כמובן שהמטרה שלנו היא לתת את השירות לכלל ציבור הלקוחות, ואנחנו עושים כל מאמץ להגיע לכולם.

במידה ולא ניתן לתת שרות, אנחנו מדווחים על כך  לביטוח הלאומי. על פי הנחיות הביטוח הלאומי אנחנו גם פועלים ליצירת קשר טלפוני עם כלל לקוחות העמותה שזכאים לחוק סיעוד.

האם המטפלות ימשיכו להגיע לעבודה?

ביטול הלימודים והמלצות משרד הבריאות להימנע ממקומות צפופים עם תנועת אנשים רבה כמו אמצעי התחבורה הציבורית משפיעות בצורה ישירה על המטפלות הסיעודיות בכל מדינת ישראל. המחויבות והמסירות שלהן מרשימה ומרגשת, ובכל זאת חלקן נאלצות להיעדר מהעבודה. אנחנו עושים כל מאמץ כדי לאפשר למטפלות שיכולות לעבוד להגיע לבתים ולתת את השירות, ככל הניתן.

האם מטב מכשירה את המטפלות שלה כדי שימשיכו לתת שירות מבלי לסכן את המבוגרים?

צוות המטפלות והמטפלים של מטב מקבל הדרכה והנחיות מסודרות ותדירות על פי הנחיות המוסד לביטוח לאומי ומשרד הבריאות בנושאים הבאים: 

  • שמירה על היגיינה וניקיון אישי ובמיוחד הקפדה על רחיצת ידיים במים וסבון.
  • שמירה על מרחק ככל הניתן מאחרים והימנעות מצפיפות מיותרת.
  • הקפדה על אוורור של חדרי הבית.
  • הימנעות מהגעה לעבודה בעת מחלה או חום.
  • עדכון ודיווח מיידי בכל מקרה של כניסה לבידוד.
  • מטב מספקת לכל המטפלות כפפות חד פעמיות  ומנחה את המטפלות להתשמש בהם בזמן הטיפול.

מצ"ב קישור להנחיות שהועברו למטפלות.

איזה ציוד מגן חולק למטפלות?

מטב רכשה וסיפקה כ 500,000 אלף מסיכות וכפפות חד פעמיות לטובת המטפלות, הבריאות של הלקוחות והמטפלות שלנו מעל הכל.  ביטוח לאומי נערך גם הוא לרכישת ציוד מגן למטפלות, ואנחנו ממתינים  לקבל מהם ציוד נוסף. 

האם ימשיכו ביקורי הבית של העובדת הסוציאלית שמלווה אותנו?

בשגרה, מגיעה עובדת סוציאלית (או אחות או גרונטולוגית) לביקור בית אצל לקוחותינו אחת לחודשיים , במטרה לקיים מפגש אישי, בירור צרכים, מעקב אחרי עבודת המטפלת ובדיקת שביעות רצון. בימים אלו, בכדי שלא לסכן אף אחד ובוודאי לא את המבוגרים הסיעודיים בחשיפה לנגיף הקורונה אנחנו מבצעים שיחות טלפוניות במקום ביקורים אישיים בבית, כמובן על פי הנחיות מקצועיות של הביטוח הלאומי.

מה עושים אם אדם סיעודי או מישהו שמתגורר איתו צריכים להיות בבידוד?

במידה ואדם סיעודי שמקבל מאיתנו שירות צריך להיכנס לבידוד הוא לא יוכל כמובן להמשיך לקבל שירות מהמטפלת הקבועה שלו. 

כמו כן לא ניתן להמשיך לקבל שירות במידה ואדם המתגורר עם הקשיש בביתו נכנס לבידוד. יש לעדכן אותנו על מצבים אלה באופן מיידי .  

האם אפשר לקבל שירות במקום מגורים חלופי?

עמותת מטב היא ארגון הפועל בפריסה ארצית מלאה. אנחנו עושים כל מאמץ כדי לתת שירותי טיפול סיעודי במקום מגורים זמני למי שנאלצו לעזוב באופן זמני את הבית ולעבור לאזור אחר בארץ. כמובן שצריך לגלות גמישות וסבלנות רבה, מכיוון שאנחנו נמצאים במצב חירום שמשפיע על מדינת ישראל כולה.

איך אפשר ליצור אתכם קשר בחירום?

לרשימת הסניפים: לחצו כאן

התפקיד המרכזי שלנו הוא לאפשר לאזרחים ותיקים לבחור להזדקן בבית בכבוד, ואנחנו מחויבים אליו תמיד, ובמיוחד עכשיו. אנחנו פה בשבילכם.