מידע חשוב לשמירה על הבריאות לקראת החורף

מידע חשוב לשמירה על הבריאות לקראת החורף / נעה נצר, אחות ראשית בעמותת מטב

לקראת החורף המתקרב להלן מס' המלצות חשובות שיעזרו לכם לעבור את החורף בקרוב בבריאות טובה :

  • חיסון שפעת: את השפעת אנחנו כבר מכירים טוב, ויודעים שהיא מדבקת ויכולה להיות מאד לא נעימה. מה שאולי לא ידעתם הוא שמשרד הבריאות הישראלי נערך למחסור העולמי הצפוי בבדיקות בחורף הקרוב, וקבע קבוצות שלהן תהיה עדיפות לקבל את החיסון. בין האוכלוסיות נמצאים מרותקי בית, בני 65 ומעלה, הסובלים ממחלות רקע, ולראשונה גם מטפלות ומטפלים סיעודיים ישראלים וזרים.
    ההמלצה: להתייעץ עם רופא/ת המשפחה לגבי קבלת החיסון ולהזדרז לפעול לפי ההמלצה שייתן.
  • ויטמין D: בחודשים האחרונים עולם הרפואה לומד את הקורונה, ומספר מחקרים מצאו קשר בין רמות גבוהות של הויטמין לתחלואה בקורונה. ויטמין D מסייע בשמירה על תקינות העצמות והוא משפיע גם על מערכת החיסון ומערכת הלב וכלי הדם. ידעתם שגם בישראל השמשית (מישהו אמר חורף?) יש הרבה אנשים עם מחסור בויטמין D?
    ההמלצה: להתייעץ עם רופא/ת משפחה לגבי בדיקת הרמה התקינה ולקיחת תוסף בהתאם. שימו לב, כמות גדולה מדי של הויטמין יכולה להזיק, ולכן חשוב מאד להתייעץ עם הרופא/ה שלכם.
  • שמירה על כושר: מחקרים על הקורונה מוכיחים ששמירה על כושר גופני לא מונעת הדבקה, אבל שדרגת כושר גבוהה מורידה את הסיכוי לאשפוזים. חוקרים מניחים שגוף חזק ובריא יותר פשוט מצליח להתמודד טוב יותר עם הוירוס. ותכלס, גם לפני הקורונה ידענו שחשוב מאד לעשות ספורט ולשמור על כושר גם בשביל הבריאות וגם בשביל המצב רוח, אז עכשיו באמת שאין תירוצים.
    ההמלצה: להתייעץ עם רופא/ת משפחה לגבי הפעילות הספורטיבית המתאימה לכם. ניתן להיעזר גם בסרטונים כמו זה עם פעילות גופנית שמתאימה במיוחד לאוכלוסייה המבוגרת: https://www.youtube.com/watch?v=EBV8bERwQIE&t=1s

ואת ההמלצה האחרונה אנחנו כבר מכירים בעל פה: לשטוף הרבה ידיים, להקפיד על מסיכה על האף ועל הפה ולהימנע מצפיפות. חשוב לשמור על קשרים חברתיים כדי להימנע מבדידות ואם ניתן להיפגש באופן בטוח – באוויר הפתוח ובמרחק של לפחות 2 מטר מאחד לשניה.

בכל שאלה או בקשה הצוות המקצועי של עמותת מטב פה בשבילכם.