תפקידי המטפלת הסיעודית

במסגרת חוק הסיעוד הקיים במדינת ישראל, קשישים אשר הוגדרו כזכאים לגמלת סיעוד על ידי הביטוח הלאומי יכולים ליהנות מסיועה של מטפלת סיעודית אשר מגיעה לביתם ומסייעת להם בפעולות היומיומיות. לא אחת קיים בלבול או אי הבנה בקרב הקשישים ובני משפחותיהם בנושא התפקידים שבאחריות המטפלת – ובמילים אחרות מהן תפקידיה ומה לא. נקדים ונאמר כי תפקידהשל המטפלת הסיעודית הוא קודם כל לטפל – המטפלת אינה עוזרת בית או עובדת ניקיון, על אף שחלק מתפקידיה כוללים עבודות של משק בית –  המטפלת מגיעה כדי לטפל בקשיש ולסייע לו בפעולות יומיומיות כאכילה, רחצה והלבשה.

על מנת לעשות סדר בנושא ארגנו עבורכם את תפקידיה של המטפלת הסיעודית בצורה ברורה ונוחה.

טיפול אישי והשגחה

מהות תפקידה של המטפלת הסיעודית הוא בראש וראשונה לטפל ולסייע לקשיש בפעולות היומיומיות – אכילה (כולל קניית מוצרי מזון עבור הקשיש המטופל), לבישה (כולל כביסה וגיהוץ במידת הצורך), רחצה, השגחה, החלפת מוצרי ספיגה ומצעים וסיוע בהתניידות בבית ומחוצה לו – לדוגמא להביא תרופות מבית המרקחת , ללוות את הקשיש אל קופת החולים או אל סידורים כאלו ואחרים.

במסגרת הטיפול האישי ניתן לבקש מן המטפלת הסיעודית עזרה וסיוע בנטילת תרופות אשר נקבעו למטופל ע"י רופאו והוכנו למטפלת הסיעודית מראש. הסיוע יכול לכלול תזכורת לקשיש המטופל שהגיע מועד נטילת התרופה, להגיש לו כוס מים ולסייע בהגשת התרופה.

לקשר חם  בין הקשיש לבין הטפלת הסיעודית ישנה משמעות  חשובה על לא רק על איכות הטיפול אלא גם על מצב רוחו של הקשיש

לקשר חם בין הקשיש לבין הטפלת הסיעודית ישנה משמעות חשובה על לא רק על איכות הטיפול אלא גם על מצב רוחו של הקשיש

עבודות משק בית

הביטוח הלאומי הגדיר במסגרת תפקידה של המטפלת הסיעודית ביצוע עבודות ניקיון 'קלות' בביתו של הקשיש הסיעודי. זהו גם הסעיף הגורם לא אחת לבלבול בקרב קשישים ובני משפחותיהם לבין מטפלות סיעודיות, בשאלה האם המטפלת הסיעודית אמורה לעשות פעולת ניקיון מסויימת או שמא לא. על מנת להבהיר את הנושא אספנו עבורכם את מטלות  הניקיון אשר באחריותה של המטפלת הסיעודית לבצע לצד מטלות שאינן מתפקידיה.

בעבודות ניקיון קלות ניתן למנות – טאטוא הבית וניקוי אבק, שטיפת רצפות, ניקיון בסיסי של המטבח וניקיון השירותים והמקלחת.

מטלות הניקיון אשר הוגדרו על ידי הביטוח הלאומי נחשבות כאמור לעבודות קלות – לא ניתן לדרוש מן המטפלת לבציע עבודות ניקיון יסודיות הכוללות למשל ניקוי תריסים, ניקוי חלונות או קירות, ניקיון יסודי של תנור האפייה וכיו"ב.

חשוב לזכור

המטפלת הסיעודית היא זו אשר בסופו של דבר מגיעה אל ביתו של יקירכם מדי יום, היא זו אשר מבלה איתו שעות רבות ומסייעת לו בפעולות היומיום. לכן מאוד חשוב להעניק למטפלת הסיעודית יחס חם והערכה אשר חשובים לחיזוק הקשר עם הקשיש ובני משפחתו. בכל מקרה בהם מתעוררת שאלה כזו או אחרת ניתן לפנות ישירות אל חברת הסיעוד לבירור וסיוע. נחזור ונדגיש – לקשר חם  בין הקשיש לבין הטפלת הסיעודית ישנה משמעות  חשובה על לא רק על איכות הטיפול אלא גם על מצב רוחו של הקשיש  – הוא אינו נמצא לבדו יותר, יש לו עם מי לשוחח, עם מי לצחוק – ומצב רוח טוב תורם משמעותית לאיכות חייו הכללית של הקשיש.

למידע מלא ומקיף בנושא מטפלות סיעודיות לחצו פה