משגב – שירותי שיקום בקהילה לרווחת תושבי רמלה והסביבה

 

"מצבם הקוגנטיבי והתפקודי של הקשישים החמיר בשנה האחרונה בגלל הבידוד החברתי הממושך והפחד מיציאות מהבית החוצה". אומרת איילת דגן, גרונטולוגית ומנהלת מרכז השיקום הגריאטרי "משגב" ברמלה. המרכז, אשר מופעל על ידי עמותת מטב וחברת "בשיבה בריאה", נחנך לפני פרוץ הקורונה לרווחת תושבי העיר והוא חלק מרשת מרכזי שיקום גריאטרי בקהילה, מיסודם של משרד הבריאות וג'וינט ישראל. מרכז השיקום ממוקם  במרכז היום לקשיש ברחוב ההגנה 1והוא מציע מגוון טיפולים אשר מסייעים  לתושבים הוותיקים של רמלה והסביבה להשתקם בקהילה קרוב לביתם.

"מגיעים אלינו הרבה מבוגרים אשר יש ירידה משמעותית בתפקוד שלהם במיוחד בהליכה, כיוון שבעקבות הסגרים הם כמעט ולא יצאו מהבית והמסגרות החברתיות והתרבותיות שהם הלכו אליהם בעבר הצטמצמו." מסבירה איילת. "בנוסף, אנחנו רואים גם דכדוך ומצב נפשי קשה שהוא פועל יוצא של מצב בו  אנשים מבוגרים לא יצאו מהבית, מיעטו לפגוש אנשים, אפילו בני משפחה."

הטיפולים במשגב מותאמים אישית לכל מטופל, על פי צרכיו האישיים ומצבו הגופני והנפשי. הטיפולים מיועדים לשיקום לאחר פציעה, מחלה או ירידה תפקודית והם כוללים פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, יעוץ גריאטרי ושיקומי, ליווי עו"ס, ייעוץ דיאטנית, רפואה משלימה שיקומית, קבוצות לאורח חיים בריא ומניעת נפילות ועוד.

"היחידה פועלת במודל חדשני, המאפשר למטופלים להגיע לטיפול יומי ולשוב לביתם, במקום להתאשפז לתקופת הטיפול." אומר ליאור שטרסברג מנכ"ל עמותת מטב. "על מנת לתת את המענה המקצועי השלם ביותר ולחבר בין צד הגריאטרי והצד השיקומי, אנחנו משתפים פעולה בהפעלת היחידה עם חברת "בשיבה בריאה", בניהולם המקצועי של ד"ר רון בן יצחק וד"ר אמירה פז שלהם צוות מקצועי של רופאים, אחיות, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק ועובדים סוציאלים או גרונטולוגים."

"שמנו לב שאמא מבולבלת מאד לאחרונה, עצובה ובעיקר מתקשה בהליכה". אומרת מ' שהגיעה לטיפול במרכז עם אמא שלה בת ה-80. "הצוות המקצועי קיבל את פנינו יפה וממש עטף את אמא בחום ותשומת לב. הגענו ל-10 מפגשים במסגרתם היא טופלה על ידי ד"ר בן יצחק שבדק את התרופות שהיא לוקחת והמליץ על שינויים ותוספות, על ידי ויקי הפיזיותרפיסטית שטפלה בה ולמדה אותה תרגילים כולל המלצות לתרגול בבית בהמשך וחני המרפאה בעיסוק שעבדה איתה על הזיכרון ונתנה לה משימות לתרגול בבית. אני חייבת לומר שכבר חל שיפור במצבה של אמא, היא עומדת זקוף יותר, מרימה את הראש ובעיקר מחייכת. הצוות אף זכה לקבל ממנה מתכונים משפחתיים שהיא הצליחה לשחזר מהזיכרון."

"קיימת חשיבות רבה לשירותי שיקום ושימור יכולות תפקודיות בקרב אנשים זקנים עם ירידה תפקודית, אולם רק חלק קטן מהזקוקים להם מקבל טיפול מתאים ומספק בקהילה, בין היתר כתוצאה ממחסור בשירות. לפיכך, הוקמו יחידות משגב ברחבי הארץ, שנועדו בראש ובראשונה להעניק לתושבי ישראל המבוגרים שירותי שיקום בנגישות קרובה לביתם. אני מזמינה משפחות להגיע אלינו עם יקיריהם ואנחנו נדאג לטפל בהם ולשפר את מצבם. כל מי שמגיע אלינו יוצא מכאן עם חיוך." אומרת איילת.

ראש עיריית רמלה, מיכאל וידל מסכם ואומר: "בעיני הדאגה, התמיכה, הערבות ההדדית , הסולידריות החברתית לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים, הזקוקים לתמיכה ושיקום – היא ערך עליון וחובה מוסרית, חברתית וערכית".

 

השאירו פרטים לקבלת פרטים נוספים על מרכז משגב

    מילוי פרטי שלעיל הריני מאשר לעמותת מטב ו/או לחברת "בשיבה בריאה" ליצור עימי קשר באמצעות פרטי הקשר הנ"ל