שירותי שיקום בקהילה לרווחת תושבי רמלה והסביבה

"מצבם הקוגנטיבי והתפקודי של הקשישים החמיר בחודשים האחרונים בגלל הבידוד החברתי והיציאות המועטות החוצה". אומרת איילת דגן, גרנטולוגית ומנהלת מרכז השיקום הגריאטרי "משגב" ברמלה. המרכז, אשר מופעל על ידי עמותת מטב וחברת "בשיבה בריאה", נחנך לפני מספר חודשים לרווחת תושבי העיר והוא חלק מרשת מרכזי שיקום גריאטרי בקהילה, מיסודם של ממשלת ישראל וג'וינט ישראל,  וממוקם  במרכז היום לקשיש ברחוב ההגנה 1. המקום מציע מגוון טיפולים אשר מסייעים  לתושבים הוותיקים של רמלה והסביבה להשתקם בקהילה בסביבת ביתם.

"מגיעים אלינו הרבה מבוגרים אשר יש ירידה משמעותית בתפקוד שלהם במיוחד בהליכה, כיוון שבעקבות הסגר הם כמעט ולא יצאו מהבית והמסגרות החברתיות והתרבותיות שהם הלכו אליהם בעבר כעת נסגרו." מסבירה איילת. "בנוסף, אנחנו רואים גם דכדוך ומצב נפשי קשה שהוא פועל יוצא של מצב בו  אנשים מבוגרים לא יוצאים מהבית, לא מתלבשים וממעטים לפגוש אנשים, כולל בני משפחה."

הטיפולים במקום מותאמים אישית לכל מטופל, על פי צרכיו האישיים ומצבו הגופני והנפשי. טיפולים במקום מיועדים לשיקום לאחר פציעה, מחלה או ירידה תפקודית והם כוללים פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, יעוץ גריאטרי שיקומי, ליווי עו"ס, ייעוץ דיאטנית, רפואה משלימה שיקומית, קבוצות לאורח חיים בריא ומניעת נפילות ועוד.

"היחידה פועלת במודל חדשני, המאפשר למטופלים להגיע לטיפול יומי ולשוב לביתם, במקום להתאשפז לתקופת הטיפול." אומר ליאור שטרסברג מנכ"ל עמותת מטב. "על מנת לתת את המענה המקצועי השלם ביותר ולחבר בין צד הגריאטרי והצד השיקומי, אנחנו משתפים פעולה בהפעלת היחידה עם חברת "בשיבה בריאה", בניהולם המקצועי של ד"ר רון בן יצחק וד"ר אמירה פז ולצידם צוות מקצועי של רופאים, אחיות, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק ועובדים סוציאלים או גרונטולוגים."

"שמנו לב שאמא מבולבלת מאד לאחרונה, עצובה ובעיקר מתקשה בהליכה". אומרת מ' שהגיעה לטיפול במרכז עם אמא שלה בת ה-80. "הצוות המקצועי קיבל את פנינו יפה וממש עטף את אמא בחום ותשומת לב. הגענו ל-10 מפגשים במסגרתם היא טופלה על ידי רופא שבדק את התרופות שהיא לוקחת והמליץ על שינויים ותוספות, על ידי פיזיותרפיסטית שטפלה בה ולמדה אותה תרגילים כולל המלצות לתרגול בבית בהמשך ומרפאה בעיסוק שעבדה איתה על הזיכרון ונתנה לה משימות לתירגול בבית. אני חייבת לומר שכבר חל שיפור במצבה של אמא, היא עומדת זקוף יותר, מרימה את הראש ובעיקר מחייכת. הצוות אף זכה לקבל ממנה מתכונים משפחתיים שהיא הצליחה לשחזר מהזיכרון."

"קיימת חשיבות רבה לשירותי שיקום ושימור יכולות תפקודיות בקרב אנשים זקנים עם ירידה תפקודית, אולם רק חלק קטן מהזקוקים להם מקבל טיפול מתאים ומספק בקהילה, בין היתר כתוצאה ממחסור בשירות. לפיכך, הוקמו יחידות משגב ברחבי הארץ, שנועדו בראש ובראשונה להעניק לתושבי ישראל המבוגרים שירותי שיקום בנגישות קרובה לביתם. אני מזמינה משפחות להגיע אלינו עם יקיריהם ואנחנו נדאג לטפל בהם ולשפר את מצבם. כל מי שמגיע אלינו יוצא מכאן עם חיוך." אומרת איילת.

ראש עיריית רמלה, מיכאל וידל מסכם ואומר: "בעיני הדאגה, התמיכה, הערבות ההדדית , הסולידריות החברתית לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים, הזקוקים לתמיכה ושיקום – היא ערך עליון וחובה מוסרית, חברתית וערכית".

המרכז פתוח בשעות אחה"צ וניתן ליצור קשר לצורך תיאום ביקור בטלפון 076-8131580, או במייל misgavr@matav.org.il

 

השאירו פרטים לקבלת פרטים נוספים על מרכז משגב

    מילוי פרטי שלעיל הריני מאשר לעמותת מטב ו/או לחברת "בשיבה בריאה" ליצור עימי קשר באמצעות פרטי הקשר הנ"ל