עזרה לקשיש

עזרה לקשיש נדרשת עבור רבים. בדרך כלל, הקשישים אינם נוטלים חלק פעיל בשוק העבודה ועצמאותם, במגוון תחומים, אינה מובנת מאליה. מגוון של צרכים פיזיים וחברתיים מתעצמים עם הגיל. סביבת המגורים יכולים להפוך בקלות לקן של בדידות. הגוף, הוא לא מה שהיה פעם, ופעולות יומיומיות הופכות לאתגר יומיומי. מדינת ישראל רואה את אחריותה לספק את שירותי עזרה וסיוע לקשיש, עזרה סיעודית לכלל צרכי הזקנה, ביחד עם בני משפחתו המטפלים בו.

עזרה לקשיש ניתנת במגוון רחב של תחומים ועל ידי גורמים וגופים שונים :

•    פנסיות וקצבאות –קרנות פנסיה, ביטוח מנהלים, קצבאות ביטוח לאומי ועוד.
•    רווחה, פנאי ותעסוקה - הטבות שונות, זכויות במסגרת המשפחה ושירותים שונים בקהילה.
•    בריאות וחולי –ביטוחי בריאות, שיקום ומחלות.
•    סיעוד – עזרה סיעודית, הזכויות, אפשרויות הטיפול והאשפוז וביטוח סיעוד.
•    דיור – הזכויות בעזרה במימון סידור מוסדי או דיור מוגן ציבורי.
•    עזרה לניצולי מלחמת העולם השנייה – הזכויות וההטבות לניצולי שואה, וטרנים ואסירי ציון.
•    עזרה וסיוע משפטי לקשישים

עמותת מטב הינה ארגון הסיעוד הגדול והוותיק בישראל. העמותה מספקת עזרה באמצעות קשת רחבה של שירותים ופתרונות סיעודיים בהתאמה אישית.
השירות הנפוץ ביותר ניתן במסגרת חוק סיעוד ומאפשר סיוע לקשיש באמצעות טיפול ביתי. על פי החוק, גמלת סיעוד ניתנת לאנשים שהגיעו לגיל הפרישה - הגרים בבית, ונזקקים לעזרת אדם אחר בפעולות היום יום (להתלבש, להתרחץ, לאכול, להלך בבית וכיו"ב), וכן לזקנים הנזקקים להשגחה בבית למען בטיחותם. במסגרת גמלת סיעוד תינתן עזרה לקשיש על מנת לסייע לו בפעולות היום יום, בניהול משק הבית ולהקל על משפחתו את הטיפול בו.

בנוסף לשירותי הסיעוד, עמותת מטב מפתחת ומפעילה בכל עת מגוון תכניות ושירותים בקהילה שמטרתם היא עזרה לקשיש.
התכניות "והדרת פני זקן" ו"חברים לעת זקנה", מספקות מענים לצרכים החברתיים של הקשיש. בשתי התכניות מתנדבים מגיעים עד בית הקשיש, מבלים עמו ומספקים סוגים שונים של עזרה. קהילות תומכות ומועדונים חברתיים גם להם תפקיד חשוב בעזרה לקשיש בקידום בטחונו האישי ובהפגת בדידותו. עזרה לקשיש ולמשפחתו ניתנת גם באמצעות שירות הכולל ייעוץ והפניה לכל מסגרות המגורים המיועדות לגיל השלישי.

עמותת מטב, רואה את מכלול הצרכים של הקשיש, ופועלת להעניק עזרה לקשיש בכל תחום שיכולה לסייע בו.
 
עזרה סיעודית:

קשישים תשושי נפש או קשישים שהם במצב סיעודי פיזי זקוקים לקבלת עזרה סיעודית. תלותם של הקשישים בסיוע יומיומי מצריכה את היערכות המשפחה וכל של המערכות התומכות , ואכן אלו ביחד מספקות עזרה לקשישים כדי להבטיח להם איכות חיים .

עזרה סיעודית לקשישים  הינה תחת אחריותם של שלושה גופים עיקריים: המוסד לביטוח לאומי, משרד הבריאות ומשרד הרווחה. אלו ממונים על מגוון מערכות המאפשרות מתן עזרה לקשישים במסגרות הקהילתיות והמוסדיות.

באתר המוסד לביטוח לאומי מופיע מידע על הפעלת חוק הסיעוד, במסגרתו מוענקת עזרה סיעודית לקשישים אשר גרים בקהילה . המוסד לביטוח לאומי מפעיל, בשיתוף עם משרד הרווחה ושירותי בריאות כללית, את חוק ביטוח סיעוד. על פי החוק, גמלת סיעוד ניתנת לקשישים  שהגיעו לגיל הפרישה - הגרים בבית, ונזקקים לעזרת אדם אחר בפעולות היום יום ולזקנים הנזקקים להשגחה בבית למען בטיחותם. חלקם של הקשישים הזקוקים לקבלת עזרה , מרותקים למיטתם או לכיסא גלגלים, חלקם סובלים מתשישות נפשית ומדמנציה.

במסגרת השירות הניתן באמצעות גמלת הסיעוד, עובדי הסיעוד מספקים עזרה לקשיש במגוון תחומים וביניהם:
-    עזרה סיעודית בלבוש (והחלפת מוצרי ספיגה במידת הצורך)
-    עזרה במקלחת ועזרה בשמירת סביבה היגיינית
-    עזרה בבישול ובתזונה
-    עזרה בתמיכה בתנועה ובהליכה  
-    עזרה בקניות – מזון ותרופות
-    יצירת קשר, שיח והנאה משותפת וחברה.

עמותת מטב הינה ארגון הסיעוד הגדול והוותיק בישראל. העמותה מספקת עזרה סיעודית לקשישים באמצעות קשת רחבה של שירותים ופתרונות סיעודיים בהתאמה אישית. מספר עובדי הסיעוד במטב עומד על כ- 19 אלף. עובדי סיעוד הם אלו המעניקים לקשישים עזרה סיעודית באמצעות סיוע שוטף במגוון תפקודים בביצוע פעולות היום-יום ובניהול משק הבית.

עובדי סיעוד מועסקים על ידי מטב ב-50 נקודות שירות בכל קצוות הארץ, ממטולה ועד אילת. עובדי הסיעוד הם לא הנכס המשמעותי ביותר של  מטב כארגון סיעוד מוביל בתחומי . למטב מערך הכשרה ייחודי המקדם את הפיתוח המקצועי של עובדי הסיעוד במגוון תחומים. המטפלים והמטפלות עוברים קורסים והשתלמויות ייחודייים שמקנים להם מיומנויות וידע הנוגעים לטיפול באדם הזקן ובמיוחד למתן עזרה סיעודית.  העובדים המקצועיים במטב, עובדים סוציאלים, אחיות וגרונטולוגים אשר כולם מתמחים בטיפול בקשישים סיעודיים,  ממשיכים ללוות ולהדריך את עובדי הסיעוד במשך כל תקופת עבודתם במטב על מנת שהם יוכלו לספק עזרה לקשיש ע"י מתן העזרה הסיעודית הטובה והמתאימה ביותר לקשיש.

צור איתנו קשר

מחפשים מטפלת לקרוב משפחה? צרו קשר